Zimowe wyjazdy – jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty?

6 stycznia, 2019

Ubezpieczenia

Wybierasz się na zimowy wyjazd? Narty to twój sport? Na pewno więc wiesz, że bez odpowiedniego ubezpieczenia w razie wypadku sporo ryzykujesz. Przypominamy, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty, co jest w nim najważniejszym elementem. Nie zapomnij o tym przed wyjazdem.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty – dlaczego to ważne?

Wypadki mogą przytrafić się wszędzie, jednak wyjazd, szczególnie związany ze zwiększoną aktywnością fizyczną – jazdą na nartach czy snowboardzie – zdecydowanie podnosi ich ryzyko. Nawet gdy jesteś doświadczonym narciarzem! Wypadek to jedno, ale musisz wziąć pod uwagę koszty, jakie się z nim wiążą. Za granicą płacisz za pomoc na stoku, transport do szpitala. To często olbrzymie sumy – kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Bez ubezpieczenia musisz pokryć je z własnej kieszeni.

Jakie koszty musisz wziąć pod uwagę, gdy np. złamiesz nogę na stoku:

 • Zwiezienie ze stoku, transport do szpitala. W górskich miejscowościach często w grę wchodzi jedynie transport helikopterem.
 • Opieka medyczna, pobyt w szpitalu.
 • Opieka nad dziećmi w czasie, w którym jesteś w szpitalu.
 • Transport z miejsca wypoczynku do miejsca zamieszkania. Gdy na narty przyleciałeś samolotem, powrót z nogą w gipsie może być niemożliwy.
 • Jeśli przyjechałeś samochodem, ale nikt poza tobą nie może autem wrócić, musisz zapłacić za sprowadzenie samochodu do kraju.

Chyba nie chcesz zająć pierwszego miejsca w konkursie na najdroższe ferie świata? Te koszty pokryje ubezpieczenie.

Co powinno wejść w skład ubezpieczenia na wyjazd zimowy?

 • Koszty leczenia – KL, czyli najważniejszy element ubezpieczenia turystycznego

Oczywiście, na terenie UE, gdy masz kartę EKUZ, przysługują ci takie same świadczenia zdrowotne, jakie przysługują obywatelom danego państwa w ramach publicznej opieki zdrowotnej, jednak w wielu krajach ich zakres jest bardzo wąski. Jesteśmy przyzwyczajeni, że w Polsce wszystko jest w ramach NFZ i nie płacimy np. za pobyt w szpitalu czy jakiekolwiek zabiegi. Za granicą możemy się niestety rozczarować. Nawet jeśli poskładają cię w ramach bezpłatnego świadczenia, to może się okazać, że za część badań musisz zapłacić. W wielu państwach UE płatny jest pobyt w szpitalu, np. w Czechach czy w Niemczech. Zdarza się też, że najbliższy szpital, w którym może być nam udzielona pomoc, to placówka prywatna. Wówczas EKUZ będzie bezużyteczny, a zadziała wyłącznie ubezpieczenie turystyczne. Ubezpieczenie kosztów leczenia pokryje wydatki związane z pobytem w szpitalu, w tym koszty niezbędnych zabiegów.

 • Jaką sumę ubezpieczenia wybrać?

Zorientuj się, jakie są koszty leczenia w kraju, do którego się wybierasz. Z reguły to znacznie więcej niż w Polsce.

Nie wybieraj najniższych sum, wypadki na nartach to duże koszty. Sam opatrunek na zwichniętą nogę może kosztować kilkaset euro.

 • Koszty ratownictwa i poszukiwania

Sprawdź koniecznie, czy zakres ubezpieczenia KL obejmuje także koszty transportu medycznego, akcji poszukiwawczej i ratowniczej oraz transport zwłok. Może się zdarzyć, że ww. koszty znajdują się w podstawowej ochronie KL lub assistance albo że stanowią dodatkową opcję. Warto wówczas z niej skorzystać. Akcje ratownicze w górach za granicą są odpłatne. Dotyczy to wszystkich krajów słynących z doskonałych kurortów narciarskich – od Słowacji po  Niemcy, Austrię, Włochy, Francję czy Szwajcarię. Nie możesz też liczyć na bezpłatny transport np. air ambulansem ze szpitala za granicą do szpitala w Polsce.

Tu również nie zaznaczaj najniższych sum ubezpieczenia, koszt akcji ratowniczej ze śmigłowcem może wynosić nawet ponad 10 tys. euro.

 • Rozszerzenie ubezpieczenia w przypadku chorób przewlekłych

Tę opcję zaznacz koniecznie, gdy leczysz się na chorobę przewlekłą, czyli stale przyjmujesz określone leki i jesteś pod opieką lekarza. Brak zaznaczonej opcji chorób przewlekłych może spowodować, że ubezpieczyciel odmówi pokrycia wydatków związanych z kosztami leczenia. Pomyśl, co się może stać: masz kłopoty z ciśnieniem, od dawna się leczysz, przyjmujesz leki, wszystko jest pod kontrolą, ale nowe warunki, jazda na nartach, adrenalina sprawiły, że na stoku skoczyło ci ciśnienie. Chwila nieuwagi, bo zakręciło ci się w głowie i wpadasz na innego narciarza. Łamiesz nogę… Myślisz, że uda się to ukryć przed lekarzami? Nie, nie ryzykuj! Rozszerzenie nieznacznie podniesie składkę ubezpieczenia, ale za to masz zapewniony pełen komfort i możesz w każdym przypadku liczyć na pomoc.

 • OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Bardzo ważne, gdy spowodujesz wypadek, w którym ucierpi ktoś inny. Na nartach to częste zdarzenia! W takiej sytuacji poszkodowany ma prawo oczekiwać od ciebie odszkodowania. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o uszczerbek na zdrowiu, ale także o zniszczony sprzęt czy ubranie np. podarty kombinezon narciarski. Ubezpieczenie OC obejmuje właśnie tego rodzaju szkody.

 • NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

To jeden z podstawowych elementów ubezpieczenia turystycznego. W przypadku urazu ciała, otrzymasz świadczenie odpowiednie do wielkości doznanego uszczerbku na zdrowiu, według tzw. tabeli uszczerbkowej. Ocenia się procent uszczerbku i adekwatnie do tego wypłatę. Jeśli suma ubezpieczenia wynosiła 10000 zł, za jeden procent uszczerbku otrzymasz 100 zł.

 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego czy bagażu

To opcja, która zapewnia ci odszkodowanie na wypadek zniszczenia, uszkodzenia czy kradzieży sprzętu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie sytuacje związane z uszkodzeniem czy zagubieniem są objęte ubezpieczeniem. Koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie wyłączenia odpowiedzialności. W przypadku kradzieży musisz dysponować dowodami, że sprzęt narciarski czy bagaż były należycie zabezpieczone, a nie pozostawione bez opieki w ogólnie dostępnym pomieszczeniu (np. narty pozostawione na stoku). Pamiętaj, że ta opcja nie zwalnia cię z odpowiedzialności za swoje rzeczy! Nie możesz pozwolić sobie na beztroskę.

 • Assistance

Assistance, czyli dodatkowe usługi i pomoc w organizacji leczenia czy transportu, jak choćby pomoc tłumacza. Najczęściej właśnie tego dotyczy assistance, ale ubezpieczyciele rozbudowują swoją ofertę i w ramach assistance możesz mieć na przykład opiekę nad dziećmi, kiedy po wypadku nie będziesz w stanie zapewnić im jej sam.

 • Ubezpieczenie sportów ekstremalnych

Listy sportów ekstremalnych należy szukać w załączniku do ogólnych warunków ubezpieczenia. Za takie mogą być uznane np. uprawienie narciarstwa alpejskiego czy snowboardingu poza wytyczonymi szlakami. Koniecznie sprawdź ten punkt uważnie i dopytaj w razie wątpliwości.

 • Koszty rezygnacji z wyjazdu

Przeważnie planujemy podróż z pewnym wyprzedzeniem i w związku z tym przelewamy pewną kwotę pieniędzy, aby zarezerwować sobie hotel czy przelot. Ubezpieczenie zapewnia zwrot tego, co wpłaciliśmy i czego nie możemy odzyskać w związku z koniecznością odwołania wyjazdu z przyczyn od nas niezależnych, takich jak np. choroba. To coraz popularniejsza opcja.

Pamiętaj, że pakiety ubezpieczeń turystycznych są personalizowane. W zależności od tego, gdzie jedziesz, na jak długo, jakim środkiem transportu, czy jak aktywnie planujesz spędzić urlop, możesz wybierać lub rezygnować z dodatkowych opcji, zmieniać zakres ubezpieczenia w zależności od potrzeb. Tylko nie oszczędzaj za bardzo! Dobre ubezpieczenie turystyczne nie może być najtańsze! Za polisę na dwutygodniowy wyjazd zapłacisz i tak wielokrotnie mniej niż gdybyś miał pokryć koszty wypadku z własnej kieszeni.

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń